EN SEVİLEN KANKALARIN SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EN İYİ FORUM SİTESİ

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Vitaminler ve kalp hastalıkları

2 posters
YazarMesaj
bitter-living
GeNeL MoDeRaToR
GeNeL MoDeRaToR
bitter-living

Kadın Mesaj Sayısı : 1052
Lakap : eLa

Vitaminler ve kalp hastalıkları Empty
MesajKonu: Vitaminler ve kalp hastalıkları   Vitaminler ve kalp hastalıkları Icon_minitimeCuma Tem. 18, 2008 11:27 am

E vitamini başta olmak üzere pek çok vitaminin kalp sağlığına bir etkisi olmadığı açıklandı.

Kalp sağlığına iyi geldiği düşünülen pek çok vitamin ya da antioksidan takviyenin sanıldığı gibi bilimsel olarak kanıtlanmış etkilerinin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Murat Tuzcu, ?İnsanların hurafeye eğilimleri var. Vitaminlerin de genel olarak iyi olduğu inancı yaygın? diyor.

Cleveland Clinic Kalp Damar Hastalıkları Departmanı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Tuzcu, 20 yıl öncesine kadar E vitamininin kalp damar sağlığı için önerildiğini hatırlatarak, son yıllarda artık başta E vitamini olmak üzere pek çok vitamin takviyesinin ve antioksidanın, yararı bilimsel olarak kanıtlanmadığı için önerilmediğini vurguluyor. Prof. Dr. Tuzcu, şunları söylüyor;

E vitamini önerilmiyor ?E vitaminiyle ilgili hayvan deneylerinde önce E vitamini veriliyor. O hayvanlarda damar sertliğinin, E vitamini almayanlara göre biraz daha iyi olduğu konusunda izlenimler ediniliyor.

Ayın zamanda genel anketler yapılıyor. Genel gözlemler derleniyor ve bir bakılıyor ki E vitamini alan kişilerde, almayanlara göre kalp hastalığına daha az rastlanıyor. 20 yıl önceki izlenim buydu. Bunlara izlemsel çalışmalar diyoruz. Onun üzerine ben dahil birçok kişi bundan 15 yıl önce hastalara 'E vitamini kullanabilirsiniz, kullanmanızda yarar var? dedik.?

Ancak vitaminlerin ısrarla tavsiye edilmesi için olmazsa olmaz bir araştırma yöntemi olduğunu anlatan Prof. Dr. Tuzcu, belli bir sayıda 3 - 5 bin kişilik insan grubunda yapılan araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:?İnsanlarda yapılan çalışmalarda deneklerin yarısına E vitamini veriliyor, yarısına ise placebo dediğimiz boş hap veriyoruz. Ama kimin hangi ilacı alacağına rastgele bir yöntemle karar veriliyor (randomize çalışma).

Daha sonra E vitamini verilen grupta ve diğerinde kaç kişi kalp krizi geçirmiş veya ölmüş ya da kaç kişi hastaneye yatmış karşılaştırılıyor. Bir bakıldı ki E vitamininin hiçbir faydası ve etkisi yok.

Üstelik bazı kan yağı düşürücü ilaçlarla kullanıldığında olumsuz etki gösterebileceğine dair araştırmalar da var. Ayrıca kullanılması gereken, önem vermemiz gereken ilaçlardan bizi uzaklaştırıyor. O ilaçları ihmal etme riskiniz artıyor.?

Faydası olan tek ürün Omega-3

Vitamin ve destek ürünlerin tıpkı uzun yıllar süren ilaç çalışmalarında olduğu gibi bilimsel araştırmalardan geçmesi gerektiğini kaydeden Prof. Tuzcu, sözlerini şöyle sürdürdü;
?A vitamininin, beta kerotenin, E, C ve B vitamininin üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bunların kalp sağlığına hiçbir yararı olmadığını göstermiş. Yine ağızdan hap olarak alınan antioksidanların bir yararı olmadığı görülmüş.?

Kalp sağlığı için güvenilecek destekleyici tek ürünün, balık yağı yani Omega-3 olduğuna işaret eden Prof. Tuzcu, ?Omega-3?ün randomize çalışmalarla yararlı olduğu gösterilmiştir. Yine aynı tip çalışmalarla Akdeniz usulü beslenmenin de yararı kanıtlanmıştır. Ama vitamin ve antioksidanların yararı gösterilmedi? diyor.

Hurafeler tedaviyi aksatıyor

Kalp hastalarına verilen hipertansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla ilgili halk arasında pek çok yanlış inanışın olduğuna dikkat çeken Prof. Tuzcu, bu hurafelerin tedaviyi zorlaştırıp aksattığını söylüyor.

Tuzcu, bu konuda da ?Yapmamız gereken şey, doktorumuzun bize bu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış ilaçları verdiği zaman bunu anlayıp dinlememiz. Özellikle kalp krizi geçirmiş ve kalp hastası olmuş kişilerde bu tip yöntemlerle incelenmiş ilaçlar verilmişse bunu hurafelerle kötülememek lazım? diye konuşuyor.

Yüksek tansiyon tedavisini zorlaştıran hurafeler

Benim tansiyonum asabi!
Tansiyonum her zaman değil ara sıra çıkıyor!
Tansiyon ilacımı başım ağrıyınca alıyorum.
Benim yaşımda bu tansiyon normal!
Benim küçük tansiyonum iyi.
İlaçların yan etkileri daha fena.

Yüksek kolesterol tedavisini zorlaştıran hurafeler

Kolesterol ilaçları karaciğeri bozuyormuş!
Kolesterol ilaçları kas erimesi yapıyormuş!
?Ben diyetle kolesterolümü düşürürüm!?
Bu işte doktorların bir dediği bir dediğini tutmuyor!
Kekik suyuyla minare tozu kolesterolümü düşürdü.
İlaca gerek yok ben bol bol vitamin alıyorum!
Admin
Admin
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 779

MesajKonu: Geri: Vitaminler ve kalp hastalıkları   Vitaminler ve kalp hastalıkları Icon_minitimeCuma Tem. 18, 2008 6:34 pm

emeğine sağlık
http://kankalar.eniyiforum.org
bitter-living
GeNeL MoDeRaToR
GeNeL MoDeRaToR
bitter-living

MesajKonu: Geri: Vitaminler ve kalp hastalıkları   Vitaminler ve kalp hastalıkları Icon_minitimePtsi Tem. 21, 2008 11:59 am

Admin demiş ki:
emeğine sağlık
tşkLer bu günlerde çok sağlıksız besleniyorum gece 12 de yemek yiyorum Very Happy Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Vitaminler ve kalp hastalıkları   Vitaminler ve kalp hastalıkları Icon_minitimePtsi Tem. 21, 2008 10:46 pm

bende senin gibiyım ama beslenmek çok önemlidir biliyon demi Very Happy
bitter-living
GeNeL MoDeRaToR
GeNeL MoDeRaToR
bitter-living

MesajKonu: Geri: Vitaminler ve kalp hastalıkları   Vitaminler ve kalp hastalıkları Icon_minitimeSalı Tem. 22, 2008 3:23 pm

Admin demiş ki:
bende senin gibiyım ama beslenmek çok önemlidir biliyon demi Very Happy

aman biliyomda yinede öyLe Very Happy Very Happy Very Happy hem işten dolayı hemde ondan önce pek acıkmıyom geç saattte acıkıyorum Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Vitaminler ve kalp hastalıkları   Vitaminler ve kalp hastalıkları Icon_minitimeÇarş. Tem. 23, 2008 1:21 am

hmm anladım Very Happy

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-